30

Rolkami po Puszczy Białowieskiej.

Posted by adminrafal on 21 lipca 2017 in Bez kategorii |

Osobiście kiedy zaczynałem jeździć na rolkach szczerze powiedziawszy nie liczyłem na wiele, nowe zajęcie w wolnej chwil trochę dla zdrowia. 🙂 Obecnie mogę powiedzieć, że rolki to nie tylko jazda w przód i w tył, jakiś tam sport, czy zajęcie na wolne chwile.  Rolki to też znajomości i niezapomniane  chwile, coś bardzo cennego i właśnie owocem jednej takiej znajomości stał się wypad do Puszczy Białowieskiej po stronie Białoruskiej.  Z Wiesławem i jego grupą poznaliśmy się na jednej z edycji Nightskating Białystok znajomość ta trwała sobie od tak, aż do momentu kiedy doszliśmy do wniosku że nie ma co trzeba się gdzieś wspólnie wybrać, jak to mówimy „porolować”.

No i przyszła ta piękna niedziela 25.06.2017 , spotkaliśmy się w grupie Ja (Rafał) Darek, Krzysztof, Gosia, Ula, Kasia i „szef” Wiesław o 8:30 w Białymstoku skąd ruszyliśmy około 85km samochodami do Białowieży a dokładnie w kierunku przejścia granicznego Białowieża-Piererov. Tam, jedyna Kasia zdecydowała się na rower z powodu dystansu trasy, a pozostali w rolki i ruszyliśmy na odprawę graniczną. Granicę przekroczyliśmy już na rolkach J Co do spraw organizacyjnych to na dzień wyjazdu aby pośmigać po Puszczy Białowieskiej na Białorusi należy posiadać ważny paszport złożyć wniosek i otrzymać przepustkę oraz ubezpieczenie, łączny koszt papierologi bez paszportu to około 40zł. Odprawa na Białoruś przeszła bez problemowo i ruszyliśmy w drogę, punkt docelowy to miejscowość Kamieniuki. Puszcza pocięta jest mnóstwem asfaltowych ścieżek, dzięki czemu jest bardzo popularna wśród rowerzystów, których dosłownie mija się co chwilę. Nie ma  co się dziwić, że tak jest ponieważ tereny są dość malownicze przyrodniczo i obfitują w tę wspaniałą ciszę której często tak brak w życiu codziennym.  Puszcza po stronie Białoruskiej obfituje w wiele tzw. pomników przyrody jak np. 300 letnie dęby, rozległe mokradła, łęgi i bagniska, po prostu resztki „dziewiczego lasu” . Niestety jednodniowy wypad to za mało by nacieszyć się wszystkim więc trzeba było coś wybrać, a coś sobie odpuścić , więc jednogłośnie postanowiliśmy że zajedziemy w odwiedziny do Dziadka Mroza.


Dziadek Mróz – we wschodniej kulturze chrześcijaństwa  jest odpowiednikiem naszego  Świętego Mikołaja –  przyjmuje gości codziennie, przez cały rok. Na 15- hektarowej polanie ogrodzonej drewnianym płotem jak palisadą, z masywnymi, pięknie zdobionymi drewnianymi wrotami „strzeżonymi” przez postacie z bajek, znajduje się obiekt w stylu naszych Polskich skansenów. Najmłodsi mogą tu zobaczyć postacie, o których  często słyszą z bajek opowieści i legend, zaś z gospodarzem i jego wnuczką Śnieżynką mogą porozmawiać, obejrzeć wyrzeźbione w drewnie postacie z legend i bajek, ewentualnie poszaleć na przeznaczonym dla nich placu zabaw, a na koniec otrzymać obowiązkowy prezent, jak przystało po wizycie u „Dziadka Mroza”. Wszystkie budynki i elementy w gospodarstwie wykonane są z drewna i pięknie zdobione rzeźbami. Przy wielu obiektach można znaleźć tabliczki  z ciekawymi historyjkami i legendami. Przy gospodarstwie Dziadka Mroza znajduje się pięknie wykonana drewniana restauracja w której można  zasmakować miejscowych specjałów i jakiś % w rozsądnej ilości. 🙂  Wizyta u dziadka Mroza na dzień naszego wypadu kosztował około 8,5BYN za osobę.

Po około 20km przejażdżki dotarliśmy do miejscowości Kamieniuki, bramy puszczy białowieskiej ze strony BY. Tam zjedliśmy obiad w Cafe Sosny i przy okazji zrobiliśmy dłuższy odpoczynek.

Na przejście graniczne Białowieża – Piererov wróciliśmy lekko zmodyfikowaną trasą  o dystansie również około 20km podziwiając przyrodę i dobrze się bawiąc po drodze. Nadal jestem i będę pod wrażeniem puszczy obserwowanej z dwumetrowej asfaltowej prostej dróżki ciągnącej się prawie w „nieskończoność” w puszczańskiej aurze woni, zieloności i przebłysków światła z okalającego listowia …

Rafciu

Trasa wypadu po puszczy na rolkach.

 

 

30 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2017-2023 Na rolkach przez Mazury All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.